הגיאופיטים מהווים קבוצת צמחים התורמת את היפים בין פרחי הגן: גבעולים זקופים הנושאים פרחי איריס ענקיים, מרבד כלניות צבעוני, קיר חשוך המואר בעשרות פרחי רקפת בר או ערוגה פורחת בפרחי היפאסטרון בומבסטיים. בכתבה זו מביא אורי פרגמן-ספיר מידע רב על השיקולים בבחירת הגיאופיטים לגינה וכן רשימה של המומלצים לשתילה.

כתב: אורי פרגמן ספיר, הגן הבוטני האוניברסיטאי,גבעת רם.

בניגוד לזרעים, אברי אגירה יבשים של גיאופיטים פורחים כמה חודשים לאחר השתילה כמעט בוודאות - איבר האגירה הוא מעין בנק ובו מושקעים החומרים המאפשרים צימוח ופריחה בשנה הבאה. את הגיאופיטים ניתן לרכוש כאברי אגירה יבשים אותם שותלים או כצמחים מפותחים במיכלים. קניית בצלים יבשים כדאית בשל מחירם הנמוך.


חשוב לציין כי לקראת סוף עונת השתילה בדצמבר יורדים מחיריהם של הבצלים במשתלות, אז ניתן לרכשם במחירי מציאה ולשתלם מיד

. קניית צמחים (בניצנים או עם פרחים) במיכלים יקרה אולם מבטיחה בוודאות את הפריחה. אני נוהג לקנות מיכלים כאלה הביתה במקום זרי פרחים.
אורך חיי הגיאופיט – רבים מהקונים משערים בטעות כי קניית גיאופיטים היא השקעה לטווח ארוך, כלומר הם פורחים לעד כל שנה. יש לזכור כי רוב מיני הגיאופיטים הם צמחים רב-שנתיים החיים בתנאי גינון שנים ספורות (נרקיס, יקינתון מזרחי). ניתן להאריך את חייהם על ידי חלוקתם בריבוי אל-מיני. מיעוטם פורחים שנים רבות (חצב מצוי, קליביה אדומה, נויה) ומיעוטם פורחים רק שנה אחת או כמעט כך (צבעוני, רקפת מצויה תרבותית).

כלנית מצויה
הכדאיות הגננית של הגיאופיטים שונה בין מין למין. מה כדאי ? לרכוש 100 פקעות של כלנית במחיר של כמה עשרות אגורות לפקעת? או לרכוש באותו הסכום 20 בצלי צבעוני? לכלניות עונת פריחה ארוכה יותר והן יופיעו כמה שנים ואף יזריעו את עצמם; לעומתן הצבעונים, פריחתם קצרה אולם מרהיבה ומרשימה יותר. מהזווית הבזבזנית ביותר ניתן להשתמש בגיאופיטים כצמחים עונתיים ולהחליפם מייד לאחר עונת הפריחה. כך עושים גננים רבים. אולם כדאי להשתמש בחוכמה בגיאופיטים כדי שיפרחו כמה שנים ואת המינים העונתיים והיקרים
להגביל לכתמים קטנים.
אחד מהחסרונות המפורסמים של גיאופיטים רבים היא פריחתם הקצרה. בעיה זו ניתנת לפיתרון בכמה אופנים – בחירת מינים בעלי עונת פריחה ארוכה (רקפת מצויה בר, כלנית מצויה), שתילת בצלים במועדים שונים באותה ערוגה, שימוש בזנים שונים של אותו הצמח (לדוגמא זנים של נרקיס) הפורחים במועדים שונים, שילוב של מינים שונים הפורחים בעונות שונות (כלניות המוחלפות על ידי נוריות).

רשימת מומלצים במיוחד
חצב מצוי – במיקום מתאים יפרח לעד וייצור גושים מרשימים.
פעמוני-שלג גבוהים – צמח אמין החוזר בפריחה לאורך כמה שנים גם בהר וגם בחוף, בעל מופע צפוני וייחודי.
כלנית מצויה – צמח זול, פורח עונה ארוכה, חוזר בפריחה לאורך כמה שנים ואף מזריע את עצמו.
רקפת מצויה, טיפוס בר – עונת פריחה ארוכה, פריחה גם בצל מוחלט, צמח החי עשרות שנים ויותר, מתאים לקירות.
רקפת מצויה, זני תרבות – עונת פריחה ארוכה, פריחה בצל.

להמשך קריאה על חד שנתיים בגנים ובטבע