רובנו מכירים את האספרג כמאכל תאווה, אך מרבית מיני האספרג הם צמחי נוי. צנועים, עמידים וחזקים, המאפשרים מגוון של שימוש בהם, הן בגן הפתוח והן בבית ובמרפסת.

כתב: דרור ניסן צילמו: אילן אוקו ונורית חרמון

אספרג ASPARAGUS
משפחה :שושניים

אספרג צפוף פרחים

צילום: משתלת מלצר

הסוג אספרג מכיל כשלוש מאות מינים שונים באסיה, באפריקה ובאזור הים תיכוני. כאן נעסוק במינים המתאימים לגינון אותם ניתן להשיג בארץ.
אלו צמחים עמידים וחזקים, המאפשרים מגוון רב של שימוש בהם, הן בגן הפתוח והן בבית ובמרפסת.
העלים פילוקלדים (פילוקלד: ענף ירוק המתפקד כעלה), השורשים ארוכים דמויי חבל ומזכירים קנה שורש. הפרי ענבה.
הענפים הצעירים, העולים מן הקרקע מבסיס הצמח ולהם מראה מיוחד ועדין, מהווים תוספת רבת חן לצמח הבוגר. לפיכך, כדאי לדלל ענפים ותיקים עד לבסיסים כדי לפנות מקום לצמיחה של ענפים צעירים, להם מראה רענן וחיוני יותר.
הצמחים עמידים למחלות ומזיקים, אך מדי פעם נתקפים ע"י כנימות מגן ואקריות אדומות. במידה והנגיעות חמורה יש לרסס בחומרים המתאימים.

אספרג מנוצה

האספרג הרפואי

A. officinalis - צמח ידוע מזה מאות בשנים - הוא היחידי מבין המינים המשמש למאכל, היתר משמשים כצמחי נוי.
בארץ גדל בבר אספרג החורש A. aphyllus, זה הוא עשב רע בגינות הנוי. בצעירותו, בעודו שתיל רך ולא מעוצה, ניתן להדבירו ב"ראונדאפ" 2% בשילוב של גול 0.5% או ב"בסטה" במינון של 2%.
צמחים בוגרים ומעוצים קשים להדברה, אף על פי שבריכוזים גבוהים של החומרים הנ"ל ניתן להדביר גם אותם. לאחר הריסוס, יישארו הצמחים על מקומם זמן רב, כשהם יבשים ומכוערים.
המלצתי, להוציא את הצמחים המבוגרים בעזרת מכוש או כלי חפירה אחר. יש להקפיד ולהוציא את כל חלקי השורש מהאדמה, וזה דורש חפירה לעומק של 15-25 ס"מ.

אספרג רפואי

בגדות נחלים מצוי אספרג ארץ-ישראלי A. palaestinus.
אספרג צפוף-פרחים
A. densiflorus Sprengeri group
שם נוסף: אספרג שפרנגר * A. sprengeri
מוצא: מערב אפריקה, נטל
מטפס נשען, העלה (פילוקלד) דמוי אזמל או סרגל, בצבע ירוק בהיר, הענפים בעלי קוצים העוזרים לצמח להיאחז ולטפס.
הפריחה קיצית, פרחים לבנים קטנים, ריחנים. הפרי ענבה ירוקה המבשילה ומשנה את צבעה לאדום בתחילת החורף.
מתאים לשתילה בחצי צל ובצל מלא. בשמש ישירה ישרוד אבל לא יראה במיטבו. מגלה רגישות לקרקע גירנית, רגיש לקור ולקרה. עמיד למחלות ולמזיקים.
בשל השורשים הבשרניים מגלה עמידות לחוסר מים, אבל משטר של השקיה סדירה יעניק לצמח מראה רענן וירוק. ענפים ותיקים רצוי להסיר עד לבסיס הצמח.
הריבוי על ידי חלוקה וזריעה, הזרעים נובטים בקלות ויוצרים ספיח ליד צמח האם. משמש כצמח כיסוי, לאדניות ולמכלים.

אספרג צפוף-פרחים 'מיירי'
A. densiflorus `Meyeri`
שם נוסף- A. meyeri
מוצא :דרום אפריקה
ענפים קשתיים ירוקים דמוי מחטים, חלקם נטויים כלפי מטה וחלקם זקופים ובעלי צורה גלילית. הפריחה בצבע לבן ירקרק, הפרי ענבה אדומה.
צמח בעל מירקם עדין ומראה מיוחד. בתנאי צל או צל חלקי נראה במיטבו וצבעו ירוק ורענן. יגדל גם בשמש מלאה אולם מראהו יהיה צהבהב יותר.
צמח חזק וחסון, עמיד לקור מתון, אינו מתאים למקומות בהם יורד שלג. מתפתח יפה מתחת לעצים רבים. צמח למרפסת או לבית, במקום מואר היטב. הריבוי על ידי חלוקת הגוש באביב ומזרעים.

אספרג 'דורה-רקס'
A. densiflorus `Dora-Rex`
קלון של המין צפוף פרחים, מצטיין בעלעלים רחבים יחסית למין והוא קוצני פחות. הובא לארץ על ידי סימה כגן ממכון וולקני ונשתל לניסיון בחוות הבשור כצמח קטיף.
יכול לשמש כצמח נוי באותם תנאי גידול כשל המין המקורי.

אספרג צפוף-פרחים 'מיריוקלדוס'
A. densiflorus 'Myriocladus
מוצא : לא ידוע, כנראה זן של אספרג צפוף- פרחים
שיח מטפס נמוך, ענפיו קשתיים קוצניים, העלווה עדינה והעלים גזורים. הענפים הצעירים בצבע ירוק רענן, הוותיקים בצבע ירוק כהה. מזכיר בצורתו שרך. הפרחים לבנים, הפרי ענבה בצבע ירוק, בעלת מראה קישוטי.
מתאים לצל חלקי ולמגוון קרקעות. זקוק להשקיה סדירה במשך הקיץ כדי להראות במיטבו, אך ישרוד ללא השקיה תקופה ארוכה.
מתאים לשתילה גם במקומות מוצלים, מתחת לעצי אורן ועצים אחרים. רגיש לקור קיצוני ולא יגדל במקומות בהם יורד שלג המצטבר לאורך זמן.
ניתן לשתילה בשילוב עם צמחים אחרים כצמח רקע, למסלעות או בגן סלעים. במקומות בהם משתמשים בטוף או באבני נחל קטנות יבלוט על רקע צבע החיפוי. יגדל גם באדנית ובמכלים, בפטיו או במרפסות מוצלות.

אספרג מנוצה
A . setaceus
שם נוסף: A. plumosus
מוצא: דרום אפריקה
מטפס ירוק עד, עליו עדינים דמוי נוצה בצבע ירוק כהה, ענפיו נכרכים. בבסיסי העלים קוצים בעזרתם מטפס הצמח. הפריחה בקיץ בצבע לבן, הפרחים ריחנים, הפרי ענבה בצבע סגול-שחור
גדל בשמש מלאה ובחצי צל, מתאים למגוון קרקעות. יש להקפיד על השקיה סדירה במשך הקיץ, במרווחים של ארבעה שבועות. צמחים מבוגרים - באדמות בינוניות וכבדות - ישרדו ללא השקיה תקופת מה.
מתאים כמטפס על פרגולות, גדרות וסככות, במכלים כצמח מרפסת או פטיו. הריבוי על ידי זרעים וחלוקה. זן של האספרג המנוצה הוא אספרג מנוצה 'ננסי', המשמש בעיקר כצמח בית.
זן נוסף: אספרג מנוצה 'רובוסטוס' ‘Robustus’ A.s.

אספרג מגלי
A. falcatus
מוצא : דרום אפריקה
מטפס נמרץ, הענפים הנכרכים מתעצים בבגרותם, השיכים גדולים וחדים. העלווה בצבע ירוק כהה. הפרחים לבנים בעלי ריח חזק, הפריחה בקיץ, הפרי ענבה ירוקה.
מתאים לצל חלקי, עמיד לסוגי קרקע שונים ומגוונים, שורד בתנאים קשים. צמחים בוגרים ישרדו חודשים ללא השקיה. רגיש לקור קיצוני.
בשל הקוצים על ענפיו מתאים לשתילה רק במקומות בהם לא יהווה מטרד, הן לבאי הגן והן לגננים. ניתן לשתלו כצמח לחסימה, בשולי הגן, כמטפס על גדר ולפרגולות. ניתן לשתלו כצמח כיסוי מעל קירות תמך גדולים ומסלעות גדולות. מתאים לשתילה במכל גדול במקום מוצל בגינה.

אספרג קטן-עלים
A. scandens
מוצא: דרום אפריקה
אספרג מטפס או צמח כיסוי משתרע. העלים דמוי אזמל בצבע ירוק בהיר, בקבוצות של שלושה. בעל מראה עדין, הפרחים לבנים ירקרקים, הפרי ענבה אדומה. מתאים לתנאי צל או צל למחצה, למגוון קרקעות, עמיד לקור מתון. צמח למסלעות קטנות, למכלים. בחו"ל משמש כצמח לסלסלות תלויות.

אספרג רותמי

A. virgatus מוצא : דרום אפריקה
שיח חזק, גובהו עד שני מטר, הענפיים רותמיים ארוכים, העלה דמוי מחט בצבע ירוק כהה. הפרחים בצבע ירוק-לבן, הענבה בצבע כתום-אדום.
מתאים לשמש מלאה ולחצי צל, למגוון קרקעות, בכל אזורי הארץ. ניתן לשלבו עם צמחים שונים כצמח רקע או לשתלו ליד קירות לבנים. משמש לסידורי פרחים.

אספרג אספרגי
A. asparagoides
שם עממי:SMILAX ASPRAGUS
שם נוסף: A. medeoloides
מוצא: דרום אפריקה
מטפס גבוה וענף מאוד, הענפים המפותלים והקרחים עשויים להגיע לאורך של שישה מטר ויותר. העלים בגודל 2.5 ס"מ, אשונים ומבריקים בצבע ירוק כהה, מסתיימים בחוד.
הפריחה לבנה, הפרי בסתיו בצבע כחול-סגלגל המושך אליו ציפורים. הזרעים חיוניים, בסביבה לחה נובטים בקלות. השורשים דמויי פקעות מעובות כמו לכל הסוג אבל במקרה זה בגודל כפול.
שורשים אלו מקנים לצמח יכולת עמידות מופלאה והוא ישרוד תקופות ארוכות של יובש. צמח מבוסס אינו זקוק כלל להשקיה במשך הקיץ. עודף השקיה עלול לגרום לנשירת עלווה. מתאים לשמש מלאה, לחצי צל, למגוון קרקעות ולכל אזורי הארץ. מתאים כצמח כיסוי למסלעות גדולות, כצמח משתלשל מקירות תמך, או כמטפס על עצים בחורש מוצל. קיים זן עם עלים קטנים בעל מראה יותר עדין .

* השם הנוסף המצוין לכל צמח הינו בדרך-כלל שם קודם או לא עדכני. בכל מקרה יש להשתמש בשם הראשון, שהוא השם התקף.
 להמשך קריאה על צמחים מומלצים לגינה ביתית