כתבה: מירי, גינונים

פעמים רבות אנשים פונים אלינו בשאלה: מתי הזמן הטוב והמתאים ביותר להקמת גינה?

לכאורה, התשובה המתבקשת היא "אביב", אך אנחנו מקימים גינות לאורך כל השנה, כתלות במיקומה הגיאוגרפי, מבנה הקרקע ותנאי המיקרו-אקלים. אבל באזור מתאים, דוגמת מישור החוף, ניתן להקים גינה גם בסתיו וליהנות ממנה כבר בימי החורף.

הכניסה לבית לפני השיפוץ

נתאר כאן תהליך שיפוץ יסודי של גינה שנעשה בעונת הסתיו. הגינה עמדה שוממת במשך זמן רב, לאחר שבעליה ניסה להקים אותה בכוחות עצמו מספר פעמים, אך ללא הצלחה. היה דרוש שינוי גדול מהבסיס כדי ליהנות מהגינה ומכל היתרונות שבה.

כשרוצים לשפץ גינה קיימת, צריך להתחשב בעצים בצמחים ובאלמנטים שכבר קיימים בשטח

בגינה המדוברת היו כמה עצים בוגרים ושיח יטרופה יפה שצמח מעל פרגולה, אותו הבלטנו בהמשך באמצעות שתילת שיח דומה נוסף כדי לקשר בין אזורים בגינה.

התכנון החל במדרגות הכניסה לחצר, שהיו תחומות בשני קירות גבוהים ומיותרים. הוחלט להנמיך אותם ומאחר שהיה כבר צורך בבינוי, המשכנו עם פירוק שביל הכניסה הישן וסלילתו מחדש במשטחים מרחפים, מדורגים, מבטון מוחלק. הוספנו עצים גדולים לאורך שביל הכניסה בצד דרום, כדי להצל עליו בימי הקיץ.


הסלילה המחודשת של השביל אפשרה לנו גם לפתור את עניין המפלסים המרובים שהיו בגן: איחדנו את כל המשטחים לגובה אחד, ושביל הכניסה מדורג בצורה כזו שהגינה לא מתגלה כולה מהרגע הראשון שנכנסים בשער. העצים הגדולים שלצד השביל מסתירים את המשך הגינה ויוצרים סקרנות ורצון לראות את המשכה.

תחזוקה מועטה

אחד העקרונות המנחים החשובים שדרשו בעלי הבית הוא גן המצריך תחזוקה מועטה, לכן יצרנו הרבה פינות עם חיפוים שונים וצמצמנו את השטחים שצריך לגנן. הגינה פונקציונלית ומעניינת לאורך כל שעות היום: בבוקר נעים לשבת בצד הדרומי ואחה"צ עוברים לצד הצפוני. משטח האירוח המרכזי הוגדל באמצעות "דק" מעץ ממוחזר שאין צורך לשמן ולחדש כל שנה, בצד הצפוני שהוא הגינה האחורית הונח דשא סינטטי עם פינת זולה למתבגרים, בחלק הדרומי הוקם אזור מדורה מחופה בחלוקי נחל שסביבו ערוגות של צמחי תבלין. מסביב למשטחים בשביל הכניסה נשתל דשא מזן זויסיה דקת-עלים (זויסיה טנפוליה או "דשא גבעות"), שאינו דורש כמעט טיפול.

אלמנט מים

שנבנה מבטון הוקם ליד הרחבה המרכזית, כך שאפשר ליהנות מקול פכפוך המים מכל חלק בחצר. גם פינת הברבקיו מוקמה במיקום נוח, קרוב למטבח ולרחבה המרכזית, כך שמי שממנגל נמצא קרוב לאורחים.

לסיכום, אפשר להקים גינות לאורך כל השנה, אך צריך לעשות זאת בתכנון נכון וכמובן עם בחירה של צמחיה המתאימה לאזור הגיאוגרפי, לאופי הגינה ולדרישות התחזוקה.

הכניסה לבית לפני השיפוץ

להמשך קריאה על הקמת גינה טבעית