טרנד חדש לעיצוב קירות ירוקים באמצעות Moss, כתחליף לקירות ירוקים אמיתיים

מאת: ערן לוינסון - אמנות הגינה הקסומה

בשנים האחרונות אנחנו רואים עיצוב גינות שמשלב בתוכו אלמנטים יוצאי דופן, ששוברים את הנוסחה הקלאסית של גינה. אחד הטרנדים הגדולים ביותר הוא עיצוב קירות ירוקים באמצעות Moss. בתרגום פשוט Moss הוא טחב, אבל הנושא דורש מעט הסברים. למילה טחב יש בעברית שני פירושים, אך שימו לב לניקוד ולהגיה השונים:  טַחַב – אותה לחות בקירות המביאה בעקבותיה גם את העובש; טְחָב או טְחָבים - קבוצה של צמחים יבשתיים פרימיטיביים, רב-תאיים ששמם המדעי Bryophytes.

אבל קירות הטחב הם לא זה ולא זה, הם בעצם חזזית (lichen) – סימביוזה בין אצות לפטריות שגדלה באזור הארקטי ושמה המדעי Cladonia rangiferina. השם העממי, reindeer moss, מעיד על כך שהיא מהווה את מזונם העיקרי של איילי הצפון. ואחרי שהבהרנו את הנושא, נמשיך להשתמש בשם "קירות טחב", כי כך קירות אלו משווקים מסחרית.

טחב בתקרה

מהי חזזית?

כאמור, חזזית היא אורגניזם סימביוטי המורכב מהתחברות אצות ירוקיות או כחוליות מיקרוסקופיות אל פטרייה סיבית. תאי האצות מכילים כלורופיל, המאפשר להם לחיות בסביבות מינרליות טהורות על ידי פוטוסינתזה בעוד הפטרייה מגינה על האצה מפני התייבשות ומספקת לה מינרלים שמקורם בשכבה התחתונה. חזזיות נמנות עם היצורים החיים העמידים ביותר בכדור הארץ וניתן למצוא אותן אף במרכז אנטרקטיקה, מקום שאף יצור חי אחר אינו שורד בו.

החזזית שמשמשת בקירות הטחב גדלה על פני האדמה, נקטפת באופן ידני ולאחר מכן עוברת תהליך של שימור וצביעה, שהופך אותה למוצר דקורטיבי שאינו מצריך טיפול ותחזוקה ומביא את הטבע לתוך הבית באופן מודרני ורך. המוצר עצמו אינו נשתל באדמה ולא גדל בשום צורה. צורתו היפה והרוך שלו נשמרים בזכות הסביבה הלחה שבה הוא נמצא וממנה הוא ניזון.

הטחב מגיע באריחים אותם ניתן להצמיד לקיר במגוון דרכים, או בתפזורת, ואז ניתן ליצור ממנו עיצובים ייחודיים, צבעוניים ומלאי חיות. עדיין שורר חוסר הוודאות לגבי מה עשוי להצטבר על גבי קירות טחב: אבק ואולי מזהמים לא רצויים אחרים.

שילוב קיר ירוק בבית

האם קירות טחב הם באמת קירות ירוקים אמיתיים?

קירות טחב הופכים פופולריים ומשמשים כחלופה זולה יותר לקירות חיים ירוקים. ניתן למצוא קירות בגרסאות מוגדלות ומוקטנות. הדיון בקסמם של קירות הטחב מתקיים בפלטפורמות של מדיה חברתית הממוקדות בתעשייה זו והן בפרסומים העוסקים בעיצוב פנים וארכיטקטורה.
סביר להניח שכולנו יכולים לחזור על מחצית  מעקרונות העיצוב הביופילי שקיר ירוק חי מגלם – לכל הפחות - אבל סביר גם להניח שלא תדקלמו באותה קלות את אותם העקרונות ביחס לקיר טחב. אחרי הכל, הראשון חי והשני ממש לא.

אני חייב להודות שאני עצמי הייתי בדילמה בעניין זה. קל לראות כיצד קירות טחב יכולים להשיג את אותה התוצאה, אם כי במידה פחותה מקירות ירוקים אמיתיים. הקהילה הוותיקה של אנשי מקצוע עשויה שלא לקבל באותה קלות את המושג של צמחים משומרים, היות והתחושה היא כי הם תורמים פחות לחיות הגינה מצמחים חיים.

השאלה העיקרית נותרת האם קירות טחב מהווים קירות ירוקים אמיתיים? התשובה, לסיכום, היא כזו: קיר הטחב הוא קיר דקורטיבי שעוזר לסינון האוויר. הצמחים מסביבו משביחים אותו ומייצרים מערכת אקולוגית חיה. מתוך כך, הטחב מעולה למקומות בהם אין מים, ניקוז או תאורה. הצמחים, שמהווים בסיס לקירות ירוקים, חיים במקומות בהם יש תנאים נאותים לגידולם. מסיבה זו, קשה לערוך השוואה ולהחליף זה בזה, אלא להתאים כל מקרה לגופו, לפי תנאי השטח.

להמשך קריאה על עיצוב עם במבוק