העיר ונקובר, הנמצאת באזור קולומביה הבריטית שבקנדה, מפורסמת אמנם בגניה הבוטניים אבל תמצאו בה הרבה יותר: פארקים, טיילת באורך 28 ק"מ, חופי ים פראיים לאורך האוקיינוס ויערות גשם. רשמי ביקור.

כתבה: רויטל לוריא

בחודש ספטמבר האחרון טיילתי באזור קולומביה הבריטית, הידועה בגניה היפים. עוד מהאוויר אפשר להתרשם מגודל שטחי היערות וכמות השטחים הירוקים יחסית לשטחים הבנויים, וכשמסתובבים ברחובות ונקובר מגלים שכל הבתים עטופים בצמחיה שופעת, כל הגינות מטופחות, עצי התרזה (Tilia Cordata) שבשדרות מעוצבים להפליא והאפקט של יער עירוני עוטף את כל הווייתך.

בריכת המים בגני בוטצ'אר בחלק הנמוך ביותר של המחצבה לשעבר
קולומביה הבריטית היא אזור בדרום-מערב קנדה, שבעבר הייתה פרובינציה בריטית. היא גובלת באוקיינוס השקט ממערב ובהרי הרוקי במזרח ובה שתי ערים הידועות כיפות ביותר באזור: ונקובר וויקטוריה. הקירבה לים מחד ורכס ההרים מאידך שומרים על טמפרטורות מתונות יחסית למיקומה הצפוני. העננים הנישאים מהים נעצרים על ידי רכס ההרים וכך אזור ונקובר התברך בכמות משקעים שנתית של כ-2500 מ"מ.

נתון זה, בשילוב עם הטמפרטורות המתונות, יוצר סביבה אידאלית לגינות מטופחות ופורחות. אפשר לראות צמחים על כל עמוד תאורה, פינות הרחוב כולן מתהדרות בערוגות פורחות בשלל צבעים ואפילו פחי הזבל מקבלים טיפול מיוחד. ונקובר אמנם מפורסמת בגנים הבוטניים שלה אבל תמצאו בה הרבה יותר: פארקים, טיילת באורך 28 ק"מ, חופי ים פראיים לאורך האוקיינוס ויערות גשם.


הגנים והפארקים מתאפיינים בגישה בוטנית שונה במקצת זה מזה:
הגן הבוטני של אוניברסיטת ואנקובר UBC Botanical Garden נמצא ברובו בתוך יער של עצי דאגלאס Douglas Fir ורדווד (Redwood) ענקיים, ומיועד בעיקר לצורכי מחקר ומעקב על מינים וזנים שונים. לכן לא רואים בו מצגי פריחה גדולים אבל אפשר לראות אוספי צמחים מעניינים מלווים בשלטי הסבר והפעלה למשל: האם ידעתם שעצי מגנוליה נמצאו במאובנים מיליוני שנים לפני הדבורים או הפרפרים ולכן האבקה נעשית ע"י חיפושיות? בגן, כחלק מהרעיון ללמד ולחנך את הציבור על שמירת יערות הגשם של קנדה, יש מערכת גשרים תלויים העולים לגובה 23 מ' מעל פני הקרקע (לא לבעלי לב חלש) ממנה אפשר לראות את היער מגובה חופת העצים.


פארק סטנלי (Stanley Park) ששטחו כ-4000 דונם כולל יער גשם המשתרע עד החוף. זהו פארק פתוח לקהל ולמרות שהוא לא גן בוטני הוא בהחלט שווה ביקור. משובצים בו שבילי הליכה ואופניים, מדשאות לפעילות לכל המשפחה, טיילת לאורך קו הים, וגינות מטופחות כמו גן הוורדים או גינה עם אוסף רודנדרנדרון.
פארק המלכה אליזבת (Queen Elizabeth Park) נישא על גבעה וממנו נשקפים נופים של העיר והיערות הסובבים אותה. הגן מזמין את המבקרים להסתובב בין הערוגות הפורחות שבהן גם מבחר עצים מקומיים ואקזוטיים. גולת הכותרת בגן היא החממה בצורת כיפה, המהווה בית לצמחיה טרופית מגוונת ובה כ-200 ציפורים אקזוטיות המעופפות חופשי.

הגן השקוע בגני בוטצ'אר (1)
הסטינג פארק ( Hastings Park) מכיל אין סוף אפשרויות לפעילויות ספורטיביות שונות כמו מגרשי טניס, כדורגל, רולרים ופארקור אבל כל זה סביב בריכת נוי מדהימה, גינה יפנית וגינה מעוצבת בסגנון איטלקי.
גן מקסים נוסף הוא הגן הסיני ע"ש דר' סאן יאט-סן ( Dr. Sun Yat-Sen) במרכז הרובע הסיני אשר עוצב על פי מיטב המסורת משושלת מינג על בריכות הנופרים, המפלים, המסלעות, שערים, פגודה ועוד.
גן בוטני יפיפה נוסף במרכז העיר הוא גן ואן דוסן (Van Dusen) המשתרע על 220 דונם ובו מעל 7500 מינים וזנים שונים של צמחים מכל העולם. אגמים, גשרי עץ רומנטיים, גן אבן, מבוך ואפילו בריכת נוי מחוממת ותצוגת פרחים משתנה מבטיחים שתמיד תוכלו ליהנות ממשהו אחר לאורך כל השנה.


הגן שהוא אולי המפורסם ביותר בכל איזור קולומביה הבריטית ומהווה נקודת ביקור חובה לתיירים מכל העולם הוא גן בוטצ'אר The Butchart Garden. הגן שמשתרע על 220 דונם, נמצא עדיין ברשות משפחת בוטצ'אר. הגן הוא בעצם מחצבה שהיתה בבעלות המשפחה וכאשר הפסיקו את עבודות החציבה גב' בוטצ'אר החליטה ב- 1904 שהיא לא משאירה פצע פתוח בנוף והפכה אותה לגן פורח. בעזרת סוסים ועגלות היא העבירה אדמת מילוי מעל סלעי הגיר, בעזרת סלים תלויים ומנופים ידניים נשתלה צמחיה מטפסת על קירות המחצבה. החלק הנמוך ביותר במחצבה נאטם והפך לבריכת נופרים ולגינה השקועה הידועה "Sunken Garden". הגן מציג אין ספור מייצגי פריחה מרשימים מכל הצבעים והסוגים וביקור בגן הוא בהחלט חגיגה לעיניים.


ואחרי רשימת הגנים הבוטניים אני חייבת להוסיף עוד אטרקציה אחת, אף שהיא לא מופיעה בשום רשימה: טיול ברחובות העיר באזורי המגורים של וונקובר, בעיקר באלו שקרובים לחוף. עצי הרחוב המטופחים סוגרים את הרחובות משני צדיהם, ויוצרים כיפה מוצלת וירוקה. העושר הרב במינים ובזנים בולט במיוחד בגינות הפרטיות שפונות לרחוב, אותן מטפחים התושבים במסירות רבה.
חודש ספטמבר מסמן את סוף פריחות הקיץ ותחילת צבעי הסתיו. לא בדיוק הזמן האידיאלי להתרשם ממופעי פריחה כמו באביב וצבעי השלכת עדיין לא במלוא עוצמתם. בזמן תכנון הטיול חששתי שקצת אתאכזב, אבל כפי שאתם רואים על פי התמונות החשש היה מיותר. מעבר למבנה ולארכיטקטורה של הגנים המרשימים ומעבר לעצים הבוגרים, תמיד יש מופעי פריחות כמו ערוגת החמניות הגבוהות ואוסף האברשים בגני ואן דוסן, או ערוגת הדליות בגני בוטצ'אר. רחש הסנאים שנחפזו לאסוף מזון לפני בוא החורף הוסיף לעוצמת החוויה והעלה חיוך על הפנים.

להמשך קריאה על הקמת גינה אורבנית