על שבעה פרויקטים שבהן הפעילות הגופנית הייתה הזרז מאחורי התחדשות שכונתית

לעתים קרובות אנשים מתכנסים סביב פעילויות ספורטיביות, בין אם הם מתאמנים או בין אם הם האוהדים. בבסיס קיים אינטרס חברתי שמפגיש את כולם ללא קשר לרקע, מגדר, תרבות, אתניות וכדומה.

התחדשות עירונית היא תהליך מורכב שלוקח בחשבון היבטים שונים ומסתבר שאחד הפתרונות הבולטים והיעילים ביותר שיכולים לקרב בין הקהילה לבין עצמה ועם סביבתה הוא הספורט שמעודד את התושבים להשיב לעצמם את הזכות הבסיסית למרחבים ציבוריים ולהתחדשות.
בכתבה הבאה, מופיעות דוגמאות מכל רחבי העולם, בהן פעילויות גופניות השפיעו על העיר והקהילה.

שם הפרויקט - Cancha LA DOCE
תכנון /יזם - love. fútbol + All Arquitectura
מיקום - ואל דה צ'אלקו, מקסיקו

צילום של Marcos Betanzos
Cancha "LA DOCE" הוא פרויקט משותף לארגון ללא מטרות רווח בשם - love. fútbol ו-All Arquitectura, שמטרתם לשלב מחדש מרחבים ציבוריים ביישובים ולחדש מגרשי ספורט באזורי פריפרייה ברחבי העולם. פעילות זו נעשיית בחסות שותפים מקומיים ואישים בינלאומיים והיא מבוססת על הפן החברתי של המשחק הפופולרי ביותר בעולם - כדורגל, ועל תחושת השייכות שהוא מייצר לשחקניו ולעוקביו. המגרש ממוקם בוואלה דה צ'לקו, מקסיקו, בחלל עוין עם שיעורי אלימות גבוהים, וחלק מהאתגר של הפרויקט היה להפגיש בין סוגים שונים של תושבים. למעשה, "LA DOCE" הוא אמצעי לשילוב, שהתחיל כפרויקט ליצירת שיתופי פעולה מקצועיים, סמכותיים וקהילתיים.

שם הפרויקט- Skate-spot near the Krymsky overpass
תכנון/יזם- Snohetta + Strelka KB + Strelka Architects
מיקום -מוסקבה, רוסיה

צילום של Strelka KB
אזור נטוש ועוין זה מתחת לשמיים, ששימש בעבר לחניה, הוסב למשטח החלקה. קרבתו של המשטח לתחנת המטרו ולשוק המרכזי סייעה ביישום פונקציית הספורט הציבורי שבה יוכלו צעירים להתכנס ולשחק. מסיבות בטיחותיות המרחב הקטן מוגבל על ידי שבילי הגישה משני צידיו. הפרויקט בוצע בעזרת השלטון המקומי, "פדרציית הסקייטבורד" ו"צח " וניכר בו מאמץ שיתופי להשבת אזור מוזנח ושוליים על ידי הקהילה.

 

שם הפרויקט- Baró de Viver Sports Urban Park

תכנון/יזם – SCOB
מיקום – ברצלונה, ספרד

צילום של Adrià Goula
הנגישות קשה והתשתית הבעייתית הפכו את המרחב הציבורי בצומת דרך טריניטאט ברובע סנט אנדרה, בברצלונה לשטח הפקר, שזכה לביקור רק של נוסעי הרכבת התחתית שהגיעו לתחנה. והחלל נתפש על ידי הקהילה הסמוכה לו כאיזור מסוכן. פרויקט הספורט החדש, שהוקדם לאחרונה בשטח זה, מחזיר את התושבים לאיזור זה ומבטיח את זכותם לשימוש במרחב ציבורי זה. הפארק העירוני הרב תכליתי הזה, אחד מיני רבים שנבנו ברחבי ברצלונה, שינה את התפיסה השולית הישנה של האזור.

 

שם הפרויקט - Cool Cool Seaside
תכנון/יזם - Atelier Let's
מיקום- גושן, טייאוון

Yi-Hsien Lee Photography Urban Development_Bureau_ Kaohsiung City Government
תחילתו של המגרש בשטח מוזנח שממוקם מאחורי שרשרת של חנויות בעיר טייוואן שחובר לקהילה וחזר להיות חלק מהשכונה על ידי הפיכתו למגרש כדורסל צבעוני, מעין נקודה שבה שאנשים יכולים פשוט לעשות הפסקה מהיום יום. בפרויקט נעשה שימוש בחומרים מוכנים לשימוש ובבטון מזוין ששימש כבסיס לחופה. העיצוב של המבנה נעשה בתבנית שמחקה את הגלים ואת האוקיאנוס שמסביב ונשמר הקשר החזותי עם הנוף שמסביס.

 

שם הפרויקט- Los Héroes Park
תכנון/יזם Francisco Pardo Arquitecto
מיקום- טולוסה דה לרדו, מקסיקו

צילום של Jaime Navarro
הקמת פארק לוס ארואה במקסיקו היא חלק מתוכנית שרואה חשיבות בהתחדשות מרחבים ציבוריים. הפרויקט נועד לבטל את ההפרדה באזורים עירוניים, ליישב חללים נטושים ולשפר את איכות החיים. הפארק ממוקם ב- Unidad Habitacional de Los Héroes Sección III בעיר טולוקה דה לרדו, ומציג חללים ופעילויות שונות כמו גני שעשועים לילדים, כדורגל ומגרש כדורסל ומשטח החלקה. העיצוב הגמיש מאפשר יצירתיות ומשפר את היחסים בין תושבי השכונה.

 

שם הפרויקט- Pigalle Duperré
תכנון/יזם Ill-Studio
מיקום פריז, צרפת

צילום של Sebastien Michelini
אזור פיגל בפריז היה ידוע בעבר בפעילות ידועה לשמצה, הפך למגרש כדורסל, שנמצא בין בניינים, עוצב מחדש וצויר מחדש מספר פעמים, בפעם האחרונה על ידי איל-סטודיו ונייקי, במטרה לתת לשכונה נוף חדש וזהות מסקרנת חדשה. מאז המהפך הראשון משך מרחב זה והנוף הציורי את התושבים המקומיים וגם את התיירים לפעילות חברתית. ה- Pigalle Duperré, המיועד במיוחד לבני הנוער בשכונה.

 

שם הפרויקט - LightPathAKL
משרד אדריכלים – Monk Mackenzie Architects + Landlab
מקום - אוקלנד, ניו זילנד

צילום של Russ Flatt
בניו זילנד הפכו 600 מטרים של תשתית כביש נטושה ובלתי מנוצלת למעגל רכיבה על אופניים. זהו מסלול ליניארי בעיר הפנימית של אוקלנד שמשמש גם כפרויקט אמנות עירונית. ברמת העיר, החזרת רשת זו חידשה את האזורים שנחצו על ידי השביל ואיחדה את האנשים עם המרחבים הנשכחים הללו.

מקור הכתבה
כתבה - Christele Harrouk

להמשך קריאה אודות קשר אפשרי בין דשא סינטטי ותחלואה של שוערי כדורגל